סנטוריום

בעבר, כל מי שהיה מגיע למוסד הזה קיבל טיפול שהיטיב עמו או לכל הפחות לטפל בתסמינים הקשים של המחלה. החולים קיבלו תזונה בריאה ומותאמת, מיקום שמכיל אוויר צח ורענן שמסייע לנשום ולהחדיר לגוף ולריאות הפגועות אוויר נקי וצלול, שכן הסנטוריום היה ממוקם תמיד במקומות מנותקים מבני אדם, כמו יערות, כפרים נידחים ומקומות שמספקים הרבה טבע ירוק, צמחי מרפא ובעיקר מונע הידבקויות.

מטרת המוסד                                                                                                        

הסנטוריום במהותו היווה מקום לאנשים חולים במחלות קשות ומדבקות כמו שחפת ועוד, המקום סיפק את הצורך של ניתוק והתבודדות משאר העולם ואת התנאים האולטימטיביים לריפוי של המחלה. כמו כן, החולים שהו עם אנשים ששרויים במצבם ולא היו צריכים להרגיש בושה בשל המחלה שלהם. לאחר שמצאו תרופת מרפא למחלות הרבות ששררו במאה הקודמת, מוסדות אלו המשיכו עדיין להתקיים כמקום מרפא, והיום הם מאכלסים חולים שחלו במחלות שונות כמו איידס או במחלות קשות אחרות ואף במחלות נפשיות כמו תשישות, סכיזופרניה, דיכאון או פיגור שכלי ועוד.

הסנטוריום בימינו                                                                                                               

כפי שצוין לעיל, בימינו, מקומות אלה שאכלסו בעבר חולי שחפת, מאכלסים היום מגוון של אנשים עם בעיות שונות, שזקוקים בשל המחלה שלהם להשגחה צמודה ואינם יכולים לחיות בגפם, שמא יזיקו לעצמם או לסביבה. אנשים שנולדו עם הבעיה או חלו במהלך חייהם, זקוקים למקום שקט שיכיל את מצבם הלא פשוט, ששם יוכלו להתמודד עם המחלה שלהם ולקבל תרופות וכל מענה מקצועי ועזרה לה הם זקוקים.

לא תמיד אנשים נרפאים מהמחלה שלהם, אך הם חיים לצידה ורצוי שיחיו על הצד הטוב ביותר, וזה מצריך תנאים ראויים ותמיכה צמודה של מגוון מטפלים שעובדים במוסד.

הטיפול של עובדי המקום                                                                                                           

הטיפול שמקבלים חולים אלה הוא מא' עד ת'. עובדי המקום עברו הכשרה מתאימה ויודעים כיצד לנהוג ולגשת למגוון המחלות של המטופלים, שהם למעשה הדיירים והחוסים של המוסד. הטיפול בא לידי ביטוי בתזונה המתאימה שהם מקבלים, בחללי המוסד שבנויים לפי הצר.

המונח סנטוריום הוא מונח שמשמעותו, מקום שהוא מוסד לחולים או בית מרפא, מונח זה מגיע עוד מהמאה הקודמת כשמטרת המקום היה אשפוז של חולים שחלו, לרבות במחלת השחפת. מוסדות מרפא אלו היו מקומות די נפוצים במאה הקודמת. המילה מקורה מהשפה הלטינית שמשמעותה 'בריאות'  ונגזרת מהשורש "סנו"- לרפא.

כים שלהם, בחדרי השינה שלהם, בחברה שיש להם מדי יום, בעיסוק שהם בוחרים בהתאם לכישרונות ולמיומנויות שלהם ובטיפול הצמוד והאישי שהם מקבלים מהאחים בסנטוריום.

בגלל שהמקום הוא הבית של החוסים לאורך תקופה, היחס של המטפלים מחליף את יחסי הקרבה עם המשפחה, ולכן הרגישות והיחסים הנרקמים בין המטפלים למטופלים הוא חם ומשפחתי.

שלח קורות חיים

לחץ לבחירת קובץ להעלאה

  • Accepted file types: pdf, doc, txt, jpg, png, jpeg, gif, xlsx, csv.
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.