אני בהריון. אתם יכולים למצוא לי עבודה?

לפני מספר חודשים קיבלנו שיחת טלפון שגרתית. רונית (שם בדוי) שלחה לנו קורות חיים עבור משרת קופאית והתקשרה לשאול אם קיבלנו והאם היא יכולה להתקבל לעבודה. מיטל אצלנו מהמשרד, בדקה, ואכן קיבלנו את קורות החיים של רונית. מיטל תהתה ושאלה את רונית למה אשה עם תואר ראשון בסוציולוגיה וניהול משאבי אנוש, עם ניסיון תעסוקתי בכיר בתחום הייעוץ הלימודי שהעבודה האחרונה שלה היתה באחד המוסדות האקדמיים הגדולים בארץ מחפשת עבודה כקופאית בסופרמרקט.

רונית לא ממש ענתה לה על זה. היא רק אמרה כי כרגע היא מובטלת ומקבלת דמי אבטלה. ״אבל יש לי עוד שאלה״, רונית אמרה. ״אני בהריון עכשיו. נראה לך שיש בעיה עם זה? את אשת מקצוע בתחום. מהניסיון שלך לוקחים לעבודה כזו נשים בהיריון?״ מיטל אמרה לה שלצערה, הרבה פעמים לא לוקחים אבל היא תבדוק את הנושא ואם יהיה רלוונטי היא תחזור אליה. ״בכל מקרה, אני אשמור את קורות החיים שלך ואם יהיה משהו שמתאים לכישורים ולנסיון שלך, אני אעדכן אותך״.

מספר ימים לאחר מכן, הגיע למשרדנו כתב תביעה. רונית תובעת אותנו תביעה כספית דרך בית הדין לעבודה. רונית טענה בתביעה שהיא לא התקבלה לעבודה כקופאית בסופר רק בגלל שהיא בהריון. אם אתם לא יודעים, אז יש חוק בארץ שנקרא חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. החוק הזה קובע שאסור להפלות דורשי עבודה משום סיבה שהיא, כולל הריון.

אני אתחיל מהסוף. הסוף הוא שתביעתה של רונית נדחתה ולא רק שהיא לא קיבלה פיצויים היא נאלצה לשלם לנו שכר טרחת עו״ד והוצאות משפט על סך 11,000 ש״ח.

עכשיו אני גם אסביר למה התביעה של רונית נדחתה. נתחיל מהקטע הטכני. רונית הביאה לבית המשפט הקלטה של השיחה שלה עם מיטל. אבל חלקים בשיחה היו קטועים כך שבית המשפט החליט שהיתה בעצם עריכה של השיחה. בנוסף, גילו שרונית פתחה תיקיה במחשב שלה ״הפליה בהריון״ ושם היו הקלטות של שיחות שרונית ביצעה עם כל מיני מעסיקים פוטנציאליים וחברות כח אדם כמועמדת לעבודה בהריון.

גם מבחינה עניינית בית המשפט החליט שרונית בכלל לא התכוונה לנסות להתקבל לעבודה כקופאית בסופר וכל מטרתה היתה לנסות ״להפיל בפח״ את חברת כח האדם. גם בית המשפט תהה כמו מיטל, למה מישהי עם תואר ראשון בסוציולוגיה ומשאבי אנוש ועם נסיון רב מחפשת עבודה כקופאית. שלא לדבר על העובדה שדמי האבטלה שהיא קיבלה באותו זמן היו גבוהים יותר מהמשכורת שהיא היתה מקבלת כקופאית.

לסיכום. חוקי העבודה נועדו להגן על העובד, אבל לא צריך לנצל אותם כדי לרמות. חפשו עבודה מתאימה לכישורים ולנסיון שלכם, אנחנו תמיד נשמח לעזור, ולכוון וללחוץ על המעסיקים עבורכם

שלח קורות חיים

לחץ לבחירת קובץ להעלאה

  • Accepted file types: pdf, doc, txt, jpg, png, jpeg, gif, xlsx, csv.
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.